İstanbul ve Bursa’da korku dolu anlar

İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Yıldıztabya Mahallesi’nde yaşanan top kayması cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. 

Yıldıztabya Mahallesi Bahadır Sokak’ta dün saat 19.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi.

İstanbul Valisi Davut Gül “Önce 14 ev boşaltılmıştı şu an itibariyle 30 ev boşaltıldı. Bu evlerin normalde de boşaltılması lazımdı. Bunlar toplamda 114 kişiye denk geliyor. Şu an yaptığımız, evlerde yaşayanların kiracı mı ev sahibi mi bunu çıkartmaya çalışıyoruz. Bugün ve yarın içerisinde kiracı olanları kiraya, ev sahibi olanları da ev sahibi olacak şekilde kalıcı olarak evlerine çıkartacağız” dedi.

Gaziosmapanşa’daki son durum havadan görüntülendi.

“TOPRAK KAYMASA BİLE BURASI TAŞINMALI” 

Gül, bir gazetecinin “Toprak kaymasının özellikle bu çevredeki evler için bir risk yarattığına ilişkin AFAD’ın yapmış olduğu bir inceleme var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: 

“Bakılıyor zaten. Toprak kayması dikkat ederseniz inşaat çalışması yapılan yerdeki meyilli arazilerde. Dolayısıyla bu bölgenin genelinde toprak kayması şu ana kadar tespit etmedik. Buradakiler daha önce bilinen, tespit edilen, riskli yapı olarak da kayıtlarda olan ve normalde taşınması gereken, yıkılması gereken, şimdiye kadar da bir şekilde hak sahipleriyle belediye arasında anlaşma olmadığı için taşınması geciken yapılar. Normalde hiç toprak kayması olmasa bile buradaki yapıların riskli alan itibarıyla taşınması lazım, yıkılması lazım.”

Toprak kaymasının yaşandığı anları, bazı vatandaşlar cep telefonu kamerasıyla saniye saniye görüntüledi. 

DUVAR APARTMANIN ÜZERİNE YIKILDI

Diğer taraftan Bursa’nın Gemlik ilçesinde, istinat duvarının bir sitedeki apartmanın üzerine devrilmesi sonucu yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı. 

Yeni Mahalle Şehit Mehmetçik Sokağı’nda şiddetli yağışın da etkisiyle zayıfladığı ileri sürülen istinat duvarı, kot farkı nedeniyle alt tarafta kalan 6 katlı apartmana doğru yıkıldı. 

Duvarın enkazı, binada aynı kattaki 2 dairenin yan duvarlarına devrildi. Otoparktaki bir otomobil de enkaz altında kaldı. 

İhbar üzerine olay yerine İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, 112 Acil Sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. 

Söz konusu dairelerde yaşayan ve hafif yaralanan 2 kişi, ilk müdahalelerinin ardından Gemlik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 

Bina sakinlerini tahliye eden ekipler, enkazı kaldırmak için çalışma başlattı. Gemlik Kaymakamı Hasan Göç de olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x